ROBOTİK (NAVİGASYONLU) DİZ PROTEZİ AMELİYATLARI ANTALYA’DA

18 Temmuz 2018by admin0

Prof. Dr. Levent Altınel: “Robotik Navigasyonlu Diz Protezi Ameliyatında Hata Payı 1 mm’ye Düşüyor”

 

Özel Uncalı Meydan Hastanesi’nde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olan Prof. Dr. Levent Altınel; dünyada diz ameliyatlarında gelinen en ileri noktayı ifade eden ‘Robotik Sistemi’ in hata payını minimuma indirmesinin yanı sıra ameliyat sonrası iyileşme sürecinin de daha kısa, daha ağrısız ve daha kaliteli hale getirdiğine dikkat çekti.

 

Diz protezi ameliyatlarına götüren sürecin nedeni ‘Diz Kireçlenmesi’ olarak adlandırılan; diz eklemindeki kıkırdak yapının zamanla bozulması olup, bu durumda son çare olarak diz protezleri
uygulanıyor. Eğer kireçlenme hafif seviyelerdeyse birtakım ameliyatsız yöntemlere başvurulabiliyor. Ancak ileri seviyeye ulaşmışsa yani kıkırdaklar tamamen yok olup hastanın hayat konforu ciddi anlamda düşmüşse diz protezi ameliyatı kaçınılmaz oluyor. Eklem kireçlenmesinin ileri yaş, ailevi yatkınlık, fazla kilo, aşırı yüklenmeler, düşme, geçirilmiş kaza ve tekrarlı cerrahi operasyonların sebep olabileceğini belirten, özellikle kalça ve diz protezleri yani ‘Artroplasti’ konusunda uzmanlaşan Prof. Dr. Levent Altınel, günümüzdeki teknolojik gelişmelerin de yardımıyla son çare olarak uygulanan diz protezi ameliyatlarından korkulmaması gerektiğinin altını çizdi.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright by Prof. Dr. Levent ALTINEL. All rights reserved.